БАҚ біз туралы


Kazakistan’ın başkenti Astana’da  düzenlenen  Büyük Bozkır forumunda, Türk Dünyasına hizmet veren yazar, şair ve Türkologlar ödüllendirildi.

????????????????????????????????????

Türk Akademisi Uluslararası Teşkilatı (TWESCO) tarafından Nazarbayev Kütüphanesi’nde Türk Dili Konuşan Devletler bağımsızlıklarının 25. Yıldönümü çerçevesinde ve Türk Yazı Günü münasebetiyle düzenlenen forumda Olcas Süleymanov,  Türkolog Dimitri Nasilov, Özbekistan Bilimler Akademisi’nden  Ahmedali Askarov ve Türk Dünyası Aksakallar Komitesi Üyesi Adil Ahmedov ödüllendirildi.

????????????????????????????????????

Forumun açılışına katılan Kazakistan Devlet Sekreteri Gülşara Abdıkalıova, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarabayev’in gönderdiği mesajını okudu.

????????????????????????????????????

Tüm insanlığın kültürel mirasının ve uygarlığın beşiği  olan Büyük Bozkır’ın bütün kıtaları birbirine bağladığını belirten Nazarbayev, Kazakistan’da Türk Akademisi’nin organizasyonuyla böyle önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ve toplantının önemli fikir ve bilgi alışverişine katkı sağlayacağınını kaydetti.

????????????????????????????????????

TWESCO Başkanı Darhan Kıdıralı, 4 panelden oluşan forumda ele alınacak konuların çalışmalarına rehber olacağını ifade etti.

????????????????????????????????????

Foruma Türkiye’den Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Müdürü (IRCICA)Halit EREN, Ardahan Üniversitesi Rektörü, Kafkasya Ünivetsiteler Birliği Başkanı Ramazan KORKMAZ, Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof.Dr. Mustafa KAÇALİN gibi isimler katılıyor.

????????????????????????????????????

Kazakistan’da ilk defa düzenlenen  ve 20 ülkeden 150’ye yakın fikir önderleri, uluslararası teşkilat başkanı, diplomatlar ve önde gelen bilim adamının katıldığı forumun yarınki otorumunda Türk Dünyası Üniversitesiler Birliği anlaşması imzalanacak.Тізімге қайта оралу

Оқырмандарға

Биография /

Барлығы
Рашид Абдуллович Аганин
Түркітанушы-лингвист, филология ғылымдарының кандидаты.